Ciekawostki o mózgu – poznaj 30 niesamowitych faktów, o których na pewno nie słyszałeś!

Uwielbiam mózg. Uwielbiam jego potencjał, zdolności, jego pracę... ale także jego tajemniczość. Tak wiele wciąż nie wiemy […]

Czas czytania: 4 minut
Opublikowane: 30 października, 2022

Uwielbiam mózg. Uwielbiam jego potencjał, zdolności, jego pracę... ale także jego tajemniczość. Tak wiele wciąż nie wiemy o tym, jak działa! Dlatego zebrałam dla Was niesamowite ciekawostki o mózgu. Oto aż 30 z nich! Dzięki nim zrozumiesz, dlaczego mózg może aż tak mocno fascynować!

Ciekawostki o mózgu
źródło: unsplash.com

Ciekawostki o mózgu, z których nie zdawałeś sobie sprawy

  1. Mózg zużywa aż około 20% energii całego organizmu.
  2. Mózg waży około 1,5 kilogramów, co stanowi około 2% masy ciała.
  3. Przeciętny mózg ma od 50 000 do 70 000 myśli dziennie.
  4. Szacuje się, że aż 70% myśli, które mamy na co dzień, to myśli negatywne — samokrytyczne, pesymistyczne i lękowe.
  5. Mężczyźni mają zazwyczaj o 10% większe mózgi niż kobiety, co nie ma żadnego wpływu na poziom inteligencji.
  6. W ciągu ostatnich 20 tysięcy lat ludzkie mózgi skurczyły się o mniej więcej objętość piłki tenisowej.
  7. Ludzie posiadają największe mózgi proporcjonalne do masy ciała spośród wszystkich zwierząt.
  8. Twój mózg jest wyjątkowy — nie ma dwóch osób o takiej samej anatomii mózgu. Twój mózg rozwinął się w wyniku Twoich doświadczeń życiowych, tego, czego się nauczyłeś i Twojej genetyki. Im więcej doświadczasz w życiu, tym bardziej zmienia się Twoje okablowanie. Dopiero w latach 80. ubiegłego wieku naukowcy zdali sobie sprawę, jak bardzo mózgi różnią się od siebie.
  9. Mózg nie jest zdolny do odczuwania bólu. Co prawda interpretuje sygnały bólowe, ale nie przetwarza samego wrażenia.
  10. Badania pokazują, że mózgi introwertyków i ekstrawertyków różnią się od siebie. Dopaminowa sieć nagrody jest bardziej aktywna w mózgach ekstrawertyków, podczas gdy mózgi introwertyków mają więcej substancji szarej.
  11. Mózg kształtuje się do około 25 roku życia. Rozwój mózgu rozpoczyna się od jego tylnej części i zmierza do przodu, więc dopiero gdy płaty czołowe są w pełni rozwinięte, jesteś w stanie skutecznie planować i rozumować.
  12. Na nasze wspomnienia często wpływają emocje; dlatego, nawet jeśli dobrze pamiętamy doświadczenia, mogą one zostać zniekształcone w sposób odpowiadający naszemu aktualnemu nastawieniu. Mózg bardzo łatwo oszukać.
  13. Zeznania naocznych świadków mają zazwyczaj wskaźnik dokładności około 50%, ponieważ trudno jest twojemu mózgowi zapamiętać szczegóły dotyczące kogoś, kogo nie znasz. Twój mózg ma również bardzo trudny czas na zapamiętanie szczegółów wydarzeń, które są traumatyczne.
  14. Sny są połączeniem Twojej wyobraźni, czynników psychologicznych i neurologicznych. Dowodzą, że Twój mózg pracuje nawet wtedy, gdy śpisz.
  15. Kiedy uczymy się czegoś nowego, nasze mózgi tworzą nowe połączenia między neuronami. Te połączenia zwiększają widoczną materię szarą w mózgu.
  16. Pojemność pamięci Twojego mózgu jest praktycznie nieograniczona. Ludzki mózg składa się z około 86 miliardów neuronów, z których każdy tworzy połączenia z tysiącami innych neuronów. Z czasem połączenia te mogą się łączyć, zwiększając zdolność mózgu do przechowywania myśli i wspomnień. Chociaż choroba Alzheimera może uszkodzić niektóre neurony i uniemożliwić ich prawidłowe funkcjonowanie, inne pozostają nienaruszone.
  17. W każdej sekundzie, w mózgu zachodzi ponad 100 000 reakcji chemicznych.
  18. Ludzki mózg jest w stanie wygenerować 23 waty mocy (wystarczająco dużo, aby zasilić żarówkę) i wymaga snu, aby funkcjonować prawidłowo. Niedobór snu może zwiększyć nagromadzenie białek, które zostały powiązane z chorobą Alzheimera.
  19. Mózg przetwarza informacje z imponującą prędkością 430 kilometrów na godzinę. Kiedy neuron jest stymulowany, generuje impuls elektryczny, który przemieszcza się z komórki do komórki. Jeśli ten proces zostanie przerwany, może to spowodować napad padaczkowy.
  20. Mózg składa się w ponad 50% z tłuszczu — to najtłustszy organ w ludzkim ciele. Tłuszcze w mózgu są kluczowe dla jego wydajności.
  21. Ludzki mózg składa się z istoty szarej i białej, a także z wody. Teksturę można porównać do tofu, bo jest miękka i gniotowata.
  22. Chociaż technologia uczyniła wielozadaniowość koniecznością, mózg nie jest w stanie koncentrować się na dwóch rzeczach jednocześnie.
  23. Pamięć nie jest zlokalizowana w jednym konkretnym obszarze, lecz angażuje różne części mózgu. Aby pamięć mogła zostać odzyskana, musi zostać zrekonstruowana z tych poszczególnych części.
  24. W Internecie mamy szybki dostęp do informacji, ale to może utrudniać nam ich zapamiętanie. Im więcej pracujemy nad dostępem do danych (np. poświęcamy na to więcej czasu), tym większe prawdopodobieństwo, że je zapamiętamy. Im łatwiejszy dostęp do informacji, tym szybciej ulatują z pamięci.
  25. Badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazało, że osoby spożywające suplementy B1 i kwasu foliowego przez dwa lata zaobserwowały poprawę pamięci długotrwałej.
  26. Jeśli nie pamiętasz, co robiłeś w ostatni weekend, to nie dlatego, że zapomniałeś. Kiedy piłeś alkohol, twój mózg był niezdolny do tworzenia wspomnień.
  27. Alkohol może powodować szereg objawów, w tym niewyraźne widzenie i mowę. Efekty te najczęściej ustępują po wytrzeźwieniu, ale jeśli pijesz często i przez długi czas, alkohol może trwale wpłynąć na mózg, w sposób nieodwracalny. Długoterminowe efekty obejmują problemy z pamięcią i pewne zmniejszone funkcje poznawcze.
  28. Mózg nie funkcjonuje dobrze, gdy jest odwodniony. Jeśli jesteś odwodniony nawet w nieznacznym stopniu, to możesz zauważyć zmniejszoną zdolność koncentracji, pamięci i poznania. Na dodatek badania pokazują, że 90 minut pocenia się może postarzyć Twój mózg aż o rok (poprzez jego skurczenie).
  29. Wystarczy pięć minut bez tlenu, aby niektóre komórki mózgowe obumarły, co prowadzi do poważnych uszkodzeń mózgu.
  30. Dzięki barierze krew-mózg, mózg jest dobrze chroniony przed wieloma obcymi substancjami w strumieniu krwi. Jednak niektóre substancje są w stanie przejść przez ten ochronny mur szybciej niż inne. Nikotyna dociera do mózgu w zaledwie 7 sekund, alkoholowi zajmuje to 6 minut.

Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje ciekawostki o mózgu. Jeśli chcesz poznać więcej tajemnic mózgu, zapraszam do śledzenia mojej strony!

Neuromarketing

‌ Daria Widerowska, Executive MBA

Jestem CEO oraz redaktorką naczelną portalu BRAND NEW, wykładowcą na studiach Executive Master of Business Administration na Collegium da Vinci, a dodatkowo prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym i Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Konsultantka oraz menadżerka marketingu i PR.

Sprawdź, czego dowiesz się z artykułu

starusersclockmagnifiercrossmenuarrow-right-circletext-align-justify