Tajemniczy wzrost zgonów w rodzinach studentów w trakcie sesji egzaminacyjnych

Akurat znajduję się w środku sesji egzaminacyjnej, a niebawem rozpocznę z moimi studentami sesję poprawkową, co ciekawie […]

Czas czytania: 2 minut
Opublikowane: 2 lutego, 2024

Akurat znajduję się w środku sesji egzaminacyjnej, a niebawem rozpocznę z moimi studentami sesję poprawkową, co ciekawie koreluje z badaniem przedstawionymi przez izraelskiego ekonomistę behawioralnego, Dana Ariely'ego.

Zauważył on, że w tygodniach przed sesją egzaminacyjną, około 10% studentów prosi wykładowców o przesunięcie ostatecznego terminu oddawania prac z powodu śmierci członka rodziny, najczęściej babci. Problem ten, jak się okazuje, jest powszechny i został zbadany przez Mike'a Adamsa, profesora biologii na Eastern Connecticut State University. Jego badania wskazują, że ryzyko śmierci babć studentów wzrasta 10-krotnie przed sesją semestralną i 19-krotnie przed egzaminem końcowym. Wśród słabiej uczących się studentów ryzyko to jest nawet 50 razy wyższe niż u ich lepiej radzących sobie kolegów.

Adams wysunął hipotezę, że babcie mogą być szczególnie zaniepokojone wynikami swoich wnuków w okresie egzaminów. Zasugerował, że w czasie egzaminów warto zwracać szczególną uwagę na zdrowie członków rodziny, aby uniknąć tragicznych wydarzeń. Jednak Dan Ariely zastanawia się, czy przyczyna wysokiej liczby zgłaszanych zgonów w rodzinach studentów nie leży gdzie indziej.

Czy studenci w okresie egzaminów wykazują większą skłonność do nieuczciwości? Dan Ariely, badając tę kwestię, jednoznacznie odrzuca teorię, że zwiększona liczba niewyjaśnionych zgonów w rodzinach studentów jest prawdziwa. Zamiast tego wskazuje, że po intensywnym semestrze pełnym pracy, studenci znajdujący się często na granicy wyczerpania i przemęczenia, mogą być bardziej skłonni do nieuczciwych działań. To zjawisko nie jest ograniczone tylko do środowiska akademickiego; podobne tendencje mogą występować w różnych sytuacjach, kiedy ludzie są zmęczeni, ich umysły nie mają szansy na odpoczynek, a trudne zadania gromadzą się. W takich okolicznościach, ludzie są bardziej skłonni do nieuczciwych zachowań. Aby zgłębić temat nieuczciwości ludzkiej, Dan Ariely zaprasza do zapoznania się z jego książką „The (Honest) Truth About Dishonesty: How We Lie to Everyone—Especially Ourselves”, która bada, dlaczego ludzie okłamują innych, a przede wszystkim siebie samych.

P.S. Na szczęście w tym semestrze wśród moich studentów zanotowaliśmy tylko jedno niefortunne zdarzenie — nagły pobyt w szpitalu członka rodziny, który uniemożliwił studentowi dotarcie na egzamin. 😊

Babcie i rodzice studentów, zadbajcie o siebie. Okres końca semestru bywa szczególnie trudny.

‌ Daria Widerowska, Executive MBA

Jestem CEO oraz redaktorką naczelną portalu BRAND NEW, wykładowcą na studiach Executive Master of Business Administration na Collegium da Vinci, a dodatkowo prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym i Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Konsultantka oraz menadżerka marketingu i PR.

Sprawdź, czego dowiesz się z artykułu

starusersclockmagnifiercrossmenuarrow-right-circletext-align-justify