SEO: 9 sposobów na wyższą pozycję w wyszukiwarce

Aby Twoja strona znajdowała się na dobrej, wysokiej pozycji w wyszukiwarce, musisz zadbać o kilka kluczowych aspektów, […]

Czas czytania: 5 minut
Opublikowane: 5 marca, 2016

Aby Twoja strona znajdowała się na dobrej, wysokiej pozycji w wyszukiwarce, musisz zadbać o kilka kluczowych aspektów, a przed wszystkim, zrozumieć, czym tak naprawdę jest SEO. Brak zrozumienia tematu oraz mechanizmów, jakimi kieruje się wyszukiwarka Google, Yahoo bądź Bing nie wróży dobrze popularności Twojej strony internetowej. Aby osiągnąć sukces w marketingu internetowym, musisz poświęcić czas, by dowiedzieć się czym jest optymalizacja, pozycjonowanie oraz jakie korzyści odniesie Twoja firma, decydując się na pozycjonowanie.

Czym jest SEO?

SEO (ang. Search Engine Optymalization) to optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Są to szeroko pojęte procesy, których celem jest podniesienie pozycji serwisu w wyszukiwarce. Pozycjonowanie jest prowadzone dla określonych fraz oraz słów kluczowych, które mają największą wartość.

Pozycjonowanie realizowane jest w dwóch formach – Offpage, oznacza szereg procesów, realizowanych poza stroną internetową. Wśród nich można wymienić linkowanie (ang. link building). Drugi typ działań związany jest bezpośrednio z optymalizacją serwisu (Onpage). W tym przypadku mamy do czynienia z szerokim wachlarzem czynności, które należy podjąć, by witryna była odpowiednio postrzegana, a tym samym oceniana, przez wyszukiwarkę.

SEO opiera się na pewnych zasadach, jakie wyznaczają kolejne algorytmy. W dużym stopniu, także na testowaniu. Warto poznać sprawdzone (aczkolwiek podstawowe) metody, które pozwolą podnieść pozycję serwisu na liście wynikowej wyszukiwarki.

Historia pozycjonowania

Początki wiążą się z powstaniem wyszukiwarek internetowych. Już wówczas webmasterzy starali się, aby ich serwisy zajmowały jak najwyższą pozycję. W tamtych czasach nie było to skomplikowane. Opierało się na odpowiednim doborze słów kluczowych w nagłówku strony. Oczywiście, znając tę regułę, webmasterzy zaczęli manipulować wynikami wyszukiwarki, dlatego wprowadzono nowe, bardziej rygorystyczne zasady. Wyszukiwarki zaczęły koncentrować się na treści strony oraz na jej walorach merytorycznych.

Trudności pojawiły się wraz z algorytmami opierającymi się na analizie topologii sieci oraz linkowaniu między stronami internetowymi. Wywołało to niebezpieczne zjawisko masowego linkowania, które oczywiście wprowadziło zamęt w sieci internetowej oraz po raz kolejny podważyło sensowność wprowadzonego algorytmu.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Kolejne algorytmy są coraz bardziej złożone i dążą do tego, by na wysokich pozycjach znajdowały się jedynie najbardziej wartościowe witryny internetowe. Obecnie algorytmy analizują kilkadziesiąt najważniejszych czynników, których przestrzeganie pozwoli witrynie podnieść swoją wartość w oczach wyszukiwarek.

9 podstaw optymalizacji

A teraz czas przedstawić kilka, podstawowych zasad, których warto się trzymać, by podnieść wartość witryny. Dotyczą one zarówno pozycjonowania offline, jak i online. Pamiętajcie jednak, że to jedynie baza. Aby działać efektywnie należy poznać wszystkie reguły i starać się je systematycznie realizować.

Content jest najlepszą formą optymalizacji

Wartościowe treści są obecnie uznawane za jedne z najważniejszych elementów prawidłowo realizowanego pozycjonowania. Algorytmy doceniają witryny, które dbają nie tylko o ilość, ale przede wszystkim o jakość. Ważne jest aby materiały dodawane były systematycznie i regularnie. Wpłynie to nie tylko na to, jak Twoja witryna widziana jest przez Google, ale również (a właściwie przede wszystkim) na wizerunek Twojej marki wśród klientów i kontrahentów. Treść jaką dodajesz powinna być dodawana zgodnie z zasadami SEO. Powinieneś uwzględnić zasady webwritingu, zadbać o czytelność tekstu, układ treści, zastosowanie nagłówków, gęstość słów kluczowych itd. Dbaj o różnorodny content, gdyż tworzą go nie tylko artykuły bądź wpisy na bloga. Content to również video, infografika, prezentacje, webinaria, etc.

Link building

Niegdyś metoda wymiany linków była kluczowa dla pozycjonowania stron internetowych. Te czasy jednak bezpowrotnie minęły, choć nie zmienia to faktu, że liczba linków kierujących do witryny nadal sugeruje jej dobrą jakość. Moim zdaniem, na pozycjonowanie za pośrednictwem link buildingu należy szczególnie uważać. Nieumiejętne dodawanie linków, wykorzystywanie niewłaściwych, niskiej jakości źródeł, może narazić stronę internetową na karę ze strony Google. Aby prawidłowo wykorzystywać metodę link buildingu należy pomyśleć o profesjonalistach, a przy wyborze firmy pozycjonującej, należy zapytać o metody ich pracy.

Zadbaj o responsywność

Współczesny świat jest szybki i aktywny. Dostrzegają to także przeglądarki, dla których możliwość korzystania z wersji mobilnych jest bardzo ważna. Zadbaj o to, jak wygląda Twoja strona na telefonie komórkowym. Czy jest czytelna i szybka. Będzie to docenione przez przeglądarki.

Słowa kluczowe

Słowa kluczowe spełniają bardzo dużą rolę w procesie pozycjonowania. Wiele osób myśli, że duża liczba słów kluczowych użytych na stronie internetowej gwarantuje sukces. Niestety byłoby to zbyt proste. Ilość słów kluczowych jest ważna, ale należy znać ich umiar. Wyszukiwarki przykładają szczególną uwagę do gęstości słów kluczowych. Aby strona była dobrze pozycjonowania, ich liczba musi być dobrze dobrana. Dodatkowo, zwróć uwagę na fakt, że nie powinno się danego słowa kluczowego wykorzystywać przy pozycjonowaniu więcej, niż jednej podstrony.

Korzystaj z meta opisów

Pozycjonując określoną podstronę, wyznaczaj różne słowa kluczowe. Nie zapominaj ich wykorzystać, nie tylko w samym tekście, ale także w meta opisach oraz nagłówku strony. Słowa kluczowe zamieszczone w meta opisach nadal mają dużą wartość w oczach przeglądarek.

Opisuj zdjęcia i grafiki

Wiele osób zapomina o opisach zdjęć, wykorzystanych na stronie internetowej. Zwróć uwagę, aby przynajmniej część zdjęć, wykorzystanych w Twojej witrynie, zostało opisanych słowami kluczowymi.

Zadbaj o prawidłowy format linków

Dbaj o to, by długość wykorzystywanych w Twojej stronie url-i była optymalna oraz by zawierała słowa kluczowe. Pamiętaj, że tylko pierwsze 4 słowa w adresie url są ważne. Dodatkowo, zwróć uwagę na to, czy wykorzystywane adresy są czytelne i składają się ze słów, a nie cyfr.

Stwórz sitemap we formacie XML

Jest to bardzo istotne, ale także proste zadanie, w szczególności przy użyciu rozwiązań oferowanych przez WordPress.

Dziel się treścią

Tworząc treści zadbaj o to, by dzielić się nimi za pośrednictwem tzn. social sparing buttons. To działania wpływa pozytywnie nie tylko na wartość Twojej witryny, ale również umożliwiają szybkie przekazywanie treści w różnych kanałach social media.

Powyższych dziewięć zasad to dopiero początek. Aby prawidłowo zoptymalizować witrynę internetową wymagane jest spełnienie szeregu kryteriów, zarówno realizowanych w obrębie strony WWW, jak i poza nią.

‌ Daria Widerowska, Executive MBA

Jestem CEO oraz redaktorką naczelną portalu BRAND NEW, wykładowcą na studiach Executive Master of Business Administration na Collegium da Vinci, a dodatkowo prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym i Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Konsultantka oraz menadżerka marketingu i PR.

Sprawdź, czego dowiesz się z artykułu

starusersclockmagnifiercrossmenuarrow-right-circletext-align-justify