Copywriting to to, czym chcecie się zająć? Szukacie sprawdzonych porad starszych kolegów i koleżanek "po fachu". Fantastycznie. Właśnie znaleźliście.
Dlaczego copywriter? Bo uwielbiam pisać
Swoją karierę zawodową związaną z copywritingiem rozpoczęłam około 15 lat temu od pisania prostych treści dla agencji zajmujących się pozycjonowaniem stron internetowych. Wówczas jedynymi wymogami dla takich osób jak ja, było pisanie bez błędów ortograficznych oraz użycie określonych fraz kluczowych w tekście.
Tekst nie miał zachwycać. Jego rolą nie była nawet sprzedaż. Miał po prostu być. Taki nieprzeczytany i bezwartościowy.
To był dla mnie prawdziwy początek. Nie zraziłam się do pisania. Ba! Postanowiłam, że chcę tworzyć treści, które będą czytane… i to z przyjemnością.
7 sprawdzonych porad dla copywriterów
Od tego czasu minęło kilkanaście lat. Dziś jestem w zupełnie innym miejscu. A co mogę początkującym copywriterom? Postawcie przede wszystkim na rozwój swoich kompetencji. Copywriting jest dla mnie sztuką tworzenia treści. Czasem zabawnych, czasem smutnych, ale zawsze powinny one opierać się na najlepszych praktykach.
- Na bieżąco pozyskujcie i odświeżajcie wiedzę na kursach. Osobiście brałam udział w szkoleniach, które prowadzili m.in. Barbara Stawarz-Garcia, Artur Jabłoński, Dariusz Puzyrkiewicz.
- Czytajcie! W ostatnich latach powstało wiele cennych publikacji takich jak Biblia Copywritingu, Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować), Magia słów, Sztuka projektowania tekstów, Webwriting. Z każdym rokiem wybór jest coraz większy. Bądźcie na bieżąco!
- Poznajcie bliżej Roberta Cialdiniego. Jego książki o perswazji i wywieraniu wpływu na ludzi można w prosty sposób przełożyć na efektywne treści sprzedażowe. Uwierzcie mi, Wasi zleceniodawcy będą zachwyceni.
- Nie zapominajcie o SEO. Pamiętajcie, że nawet najlepsze treści, które zamieszczacie w Internecie, muszą być znalezione. W innym przypadku są niewiele warte.
- Zgłębiajcie techniki webwritingu. Internet rządzi się własnymi prawami, a jego użytkownicy czytają treści inaczej niż książki czy gazety.
- Dbajcie o merytorykę. Nie podejmujcie się napisania treści, których nie rozumiecie. Zanim podejmiecie się zlecenia, to oceńcie Wasze przygotowanie. Pamiętajcie, że kluczowe jest tworzenie tekstów wartościowych!
Aby osiągnąć poziom mistrzowski, to czeka przed Wami dużo pracy. Życzę zapału i wytrwałości w dążeniu do celu.