3 powody, dla których warto inwestować w tożsamość marki

Przedsiębiorcy życzyliby sobie, aby stworzona przez nich marka była postrzegana przez klientów w ten sam sposób, co […]

Czas czytania: 3 minut
Opublikowane: 6 marca, 2020

Przedsiębiorcy życzyliby sobie, aby stworzona przez nich marka była postrzegana przez klientów w ten sam sposób, co przez twórców. Oczywiście jest to niemożliwe. Należy wprowadzić rozróżnienie między tożsamością marki, a jej wizerunkiem. Dlaczego? To proste. Sposób w jaki chcemy być postrzegani nie jest tym, w jakim rzeczywiście jesteśmy.

Tożsamość marki określa kim tak naprawdę jest marka. Jej charakter. Stanowi definicję jej wiarygodności, a także bazę dla spójności marki, jej indywidualności oraz trwałości.

Tożsamość marki nie jest tym samym co jej wizerunek, ponieważ tożsamość wiąże się z jej właścicielem – to on ją tworzy i formuje. Wizerunek łączy się z odczuciami i odbiorem klientów. To sposób, w jaki ją postrzegają.

Na początku jest tożsamość

To twórca marki decyduje jaka ma być. Jej celem jest oddziaływanie na zmysły, wyróżnienie się spośród setek podobnych marek. Tożsamość zbiera różne elementy, które mają cechować markę i łączy je w całość. To właśnie w trakcie jej tworzenia zyskuje ona niepowtarzalne, charakterystyczne dla niej cechy oraz emocje.

Kiedy tożsamość przechodzi w wizerunek

Kolejnym etapem jest wprowadzenie marki na rynek. Jest to także moment, w którym tożsamość marki mierzy się z rzeczywistością. Oddziaływają wówczas na nią liczne czynniki, wpływające na odbiór wśród klientów. To one decydują jaki marka uzyska wizerunek.

Jak budować tożsamość marki?

Zdaniem J.N. Kepferera, budując tożsamość marki, jej właściciel musi pamiętać, by marka posiadała kilka kluczowych cech:

  • Była konkretna i nie budziła wątpliwości
  • By jej istnienie było uzasadnione
  • By była swoistą nagrodą dla konsumenta
  • By potrafiła wykorzystać niedociągnięcia i słabostki konkurencji
  • By była akceptowana przez pracowników firmy, jako element kultury firmy

3 powody, dla których warto inwestować w tożsamość marki

Już wiecie, że tożsamość marki jest ważna. Należy ją stworzyć, by móc cieszyć się silnym, wyróżniającym się produktem. Należy zdać sobie również sprawę, że tożsamość marki uwidacznia się w każdym momencie kontaktu produktu z marką. Inwestycja w tożsamość jest potrzebna.

Dlaczego? Poznaj główne powody:

Uprość swoim klientom proces zakupowy

W świecie wszechobecnych marek, wybór tej jednej, odpowiedniej, idealnej dla nas staje się drogą przez mękę. Budując tożsamość marki, pozwalamy ten proces w znaczącym stopniu uprościć. Klient, dzięki sugestywnej i przekonywującej tożsamości wie, z jakim produktem ma do czynienia. Wie także czego może po niej oczekiwać. Nie musi dalej szukać. Znalezienie marki, która odpowiada wszystkim wymaganiom stało się znacznie prostsze.

Podnieś wartość swojej marki

Silna marka jest wartością wymierną, wycenianą oraz wpływającą na znaczenie firmy, która ją stworzyła. Posiadanie silnej marki w portfolio zapewnia wyższe zyski, stabilizację, łatwiejszą promocję, zadowolenie klientów oraz akcjonariuszy. Silna marka wymaga inwestycji. Tożsamość marki w połączeniu z efektywnymi działaniami marketingowymi pozwoli osiągnąć duży zwrot.

Sprzedaż nigdy wcześniej nie była taka prosta

Dobrą i silną markę bardzo łatwo się sprzedaje. Raz wypromowana zyskuje wielu lojalnych fanów, którzy często są jej wierni przez wiele lat. To jest ogromny kapitał dla firmy, która odnosi wysokie zyski ze sprzedaży, bez potrzeby intensywnych działań promocyjnych.

‌ Daria Widerowska, Executive MBA

Jestem CEO oraz redaktorką naczelną portalu BRAND NEW, wykładowcą na studiach Executive Master of Business Administration na Collegium da Vinci, a dodatkowo prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym i Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Konsultantka oraz menadżerka marketingu i PR.

Sprawdź, czego dowiesz się z artykułu

starusersclockmagnifiercrossmenuarrow-right-circletext-align-justify