Harmonogram czasu pracy - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Przemyślany harmonogram pracy ma bardzo duży wpływ nie tylko na efektywność działań pracowników, ale także na przestrzeganie […]

Autor: Redakcja
Czas czytania: 3 minut
Opublikowane: 1 września, 2022

Przemyślany harmonogram pracy ma bardzo duży wpływ nie tylko na efektywność działań pracowników, ale także na przestrzeganie zasad Kodeksu pracy i tym samym na uniknięcie wielu kar finansowych wynikających z nieprzepisowych zmian w grafiku. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie ze specjalnie zaprojektowanych programów, których głównym zadaniem staje się wsparcie osób odpowiedzialnych za układanie grafików i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Ponadto programy do grafików pomagają w sprawnym zebraniu wszystkich informacji dotyczących urlopów, wolnego na żądanie czy zwolnień lekarskich. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje pewność, że każdego dnia w pracy pojawi się odpowiednia liczba osób. Dlatego warto dowiedzieć się, jak działają tego typu programy w przypadku planowania harmonogramu czasu pracy i dla kogo okażą się godnym uwagi rozwiązaniem.

Na czym polega harmonogram czasu pracy?

Odpowiednio przygotowany harmonogram pracy pozwala na przypisanie każdemu pracownikowi zmian, które będą zgodne z Kodeksem pracy i które nie będą prowadziły do dodatkowo płatnych nadgodzin będących obciążeniem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Z tego powodu przedsiębiorstwa zatrudniające większą liczbę osób niekiedy miewają problemy z rozpisaniem grafików w taki sposób, aby uwzględnić w nich wszystkie ważne zwolnienia, nie prowadzić do przemęczenia pracowników i jednocześnie nie narażać przedsiębiorstwa na sytuację, w której danego dnia zabraknie osób potrzebnych  do wykonania poszczególnych zadań. Ze względu na bardzo dużą ilość informacji, które należy uwzględnić podczas tworzenia harmonogramy pracy, niekiedy dochodzi do pomyłek powodujących straty w budżecie firmy.

harmonogram czasu pracy
źródło: grafikoptymalny.pl

Chcąc zapobiec wspomnianym wcześniej sytuacjom, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na skorzystanie ze specjalnie zaprojektowanych programów, których najważniejszym zadaniem staje się wsparcie przy tworzeniu korzystnych dla każdej strony grafików. W praktyce oznacza to, że program zbiera i przetwarza informacje dotyczące zwolnień pracowników, a także analizuje liczbę przepracowanych godzin oraz częstotliwość zmian. Dzięki temu podczas tworzenia grafików zaalarmuje nas on o ewentualnych dodatkowo płatnych nadgodzinach lub złamaniu zasad dotyczących odpoczynku dobowego czy tygodniowego, a także o braku odpowiedniej liczby wolnych niedziel czy przekroczeniu 5 dni pracy z rzędu. To z kolei pozwala uniknąć dodatkowych wydatków wynikających z nadgodzin lub ze złamania zasad Kodeksu pracy.

Program pomagający w tworzeniu harmonogramu pracy - dla kogo będzie godnym uwagi rozwiązaniem?

Specjalnie zaprojektowane programy pozwalające w przemyślany sposób zaplanować harmonogram pracy okazują się godnym uwagi rozwiązaniem zarówno dla mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw - szczególnie wtedy, jeśli właściciele firm zauważają coraz częstsze nadgodziny lub trudności z przestrzeganiem Kodeksu pracy. Co więcej, w przypadku branż charakteryzujących się nieregularnym czasem pracy (na przykład branża cateringowa czy hotelarska), warto zdecydować się na program pozwalający na łatwe dostosowywanie liczby pracowników do aktualnych potrzeb wynikających z organizacji różnego rodzaju przyjęć lub wyjazdów. Jednym z programów, który  umożliwia sprawne zarządzanie zmianami pracowników oraz poszczególnymi zadaniami, jest Grafik Optymalny wspierający przedsiębiorstwa o różnych rodzajach działalności. W efekcie Grafik Optymalny - pozwala na szybsze układanie grafików, a także na optymalizację kosztów przedsiębiorstwa i generowanie regularnych raportów.

Sprawdź, czego dowiesz się z artykułu

starusersclockmagnifiercrossmenuarrow-right-circletext-align-justify