Śledzenie wyników kampanii dzięki tagowaniu UTM

Prowadząc kampanie oczekujemy wyników. To one mówią, czy spełniliśmy zakładane cele. Podsumowują także obraną strategię, środki przekazu […]

Czas czytania: 4 minut
Opublikowane: 3 maja, 2016

Prowadząc kampanie oczekujemy wyników. To one mówią, czy spełniliśmy zakładane cele. Podsumowują także obraną strategię, środki przekazu i kanały. A jak przeprowadzić prawidłowo analizę wyników? Pewnie podobnie jak większość marketerów, korzystasz z Google Analitycs. I doskonale. To narzędzie daje ogromne zasoby informacji z których należy czerpać.

Dzisiaj opiszę jedną z metod analizy prowadzonych kampanii, realizowanych zarówno przez Internet, jak i Offline. Tą metodą jest tagowanie parametrami UTM. Wielu z Was na pewno o niej słyszało, ale niewielu korzysta.

Analizuj różne kanały kampanii marketingowych

Kampanie online mogą być realizowane opierając się o różne kanały, na przykład poprzez płatne wyniki wyszukiwania, kampanie banerowe, boksy reklamowe, mailingi, działania w social media.

Kampanie offline prowadzone są poprzez ulotki, foldery, zaproszenia etc.

Google Analitycs pozwala prowadzić zaawansowaną analitykę w przypadku wszystkich powyższych kanałów.

Czym jest tagowanie UTM?

Tagowanie parametrami UTM to dodawanie do adresów URL odpowiednio dobranych parametrów. To one pozwalają na wyselekcjonowanie oraz odpowiednie zakwalifikowanie źródeł ruchu w Google Analitycs.

Jak wygląda taki URL? Łatwo go rozpoznać po wpisanych oznaczeniach oraz długości:

przyklad.pl/?utm_medium=e-mail&utm_source=mailing&utm_campaign=Tydzien-Darmowej-Dostawy

Dlaczego warto używać tagowania parametrami UTM?

Google Analitycs jest narzędziem niezwykle rozbudowanym i funkcjonalnym. Temu nie można zaprzeczyć. Jednak jest wiele przypadków, w których nie jest w stanie precyzyjne wyznaczyć źródeł, z których dany użytkownik trafił na stronę www. Zwłaszcza w przypadku, gdy kampania realizowana jest za pośrednictwem różnych kanałów. Tagowanie UTM pozwala określić jakie źródła są najbardziej efektywne i które przynoszą największy ruch. Być może nie ma potrzeby, by inwestować we wszystkie.

Tagowanie UTM pozwala nam sprawdzić czy ruch pochodzi, np.:

 • z kliknięć w linki zawarte w newsletterach elektronicznych
 • z kliknięć w linki w e-bookach, przewodnikach, folderach, prezentacjach (dowolnych plikach PDF, MS Word, PowerPoint)
 • z kliknięć w artykuły sponsorowane bądź wpisy na blogach
 • z kliknięć w banery reklamowe
 • z kliknięć w reklamy mobilne
 • z kliknięć w stopki i banery mailowe

Tagowanie UTM najczęściej wykorzystywane jest w związku z kampaniami mailingowymi, głównie dlatego, że Google Analitycs mylnie pokazuje źródło ruchu (jako none/direct).

Z jakich narzędzi powinieneś korzystać tworząc adresy UTM?

UTM Builder

Najważniejszym narzędziem jest Kreator adresów URL, tak zwany UTM Builder. Aby poprawnie stworzyć otagowany adres URL, musisz przypisać odpowiednie parametry. Na stronie pomocy technicznej Google Analitycs, znajdziesz szereg wskazówek opisujących prawidłowe parametry.

Bit.ly

Bit.ly to narzędzie, które pozwala skrócić adresy URL, po otagowaniu. Niestety UTM Builder tworzy bardzo długie adresy www i nie ma możliwości ich okrojenia w standardzie.

Arkusz kalkulacyjny

Narzędzie to powinno Ci służyć do rozpisania Twoich kampanii według wcześniej określonych parametrów. Wpisuj tam zapisane linki wraz z tagami.

Czym jest URL Builder?

Pokrótce, jest to narzędzie, które umożliwia śledzenie efektywności różnego typu źródeł ruchu, który pojawia się na naszej stronie internetowej. Wyniki widoczne są w Google Analitycs. Aby uzyskać odpowiednio otagowany adres URL, wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie oraz wygenerować link.

Elementy, z których składa się otagowany adres URL

Google Analitycs umożliwia przekazywanie danych, pochodzących z 5 podstawowych zmiennych, takich jak:

 • utm_source - zmienna, która identyfikuje, między innymi reklamodawcę, stronę internetową lub artykuł, które odsyłają ruch do Twojej usługi, np. google, newsletter, banner.
 • utm_medium - to medium reklamowe lub marketingowe, np. cpc, odesłanie, e-mail.
 • utm_campaign - inaczej to nazwa kampanii, hasło, slogan
 • utm_term - to zmienna, która identyfikuje odpłatne słowa kluczowe wyszukiwania.
 • utm_content - pozwala rozróżnić podobne do siebie treści lub linki, kierowane z tej samej reklamy (w przypadku więcej niż jednego buttona CTA)

Gdzie znajduje się raport z otagowanych kampanii?

Ruch z właściwie otagowanych i przygotowanych kampanii znajduje się w raportach Google Analitycs według ścieżki:

Pozyskiwanie>Kampania>Wszystkie Kampanie

UTM w kampaniach offline

Z tagów UTM możesz korzystać również w kampaniach realizowanych poza Internetem. Popularnym narzędziem, pomocnym w analizie ruchu z ulotek czy folderów są kody QR. To w nich można zaszyć otagowany adres URL i śledzić efekty kampanii.

Oczywiście rezultaty nie zawsze są wiarygodne. Choćby ze względu na to, że nadal QR kody nie są popularne i wymagają ściągnięcia odpowiedniej aplikacji na smartfona. Dla wielu łatwiej jest wejść na stronę poprzez wpisanie bezpośredniego adresu URL, niż zeskanować kod QR. I w ten sposób wyniki uzyskane w Google Analitycs na pewno będą zaniżone.

Analizuj wyniki

Google Analitycs to naprawdę potężne urządzenie z którego warto korzystać. Podobnie warto wykorzystywać tagi UTM dla prawidłowej analityki prowadzonych kampanii. Pamiętajcie, kampanie pochłaniają często ogromne budżety. A zdarza się, że największy ruch pochodzi z najmniej docenianego kanału. Warto kontrolować wydawane pieniądze!

‌ Daria Widerowska, Executive MBA

Jestem CEO oraz redaktorką naczelną portalu BRAND NEW, wykładowcą na studiach Executive Master of Business Administration na Collegium da Vinci, a dodatkowo prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym i Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Konsultantka oraz menadżerka marketingu i PR.

Sprawdź, czego dowiesz się z artykułu

starusersclockmagnifiercrossmenuarrow-right-circletext-align-justify