Samochody firmowe a sposoby finansowania

Sposobem finansowania, który jako pierwszy przychodzi na myśl przedsiębiorcom stojącym przed wyzwaniem budowania od podstaw swojej floty […]

Autor: Redakcja
Czas czytania: 3 minut
Opublikowane: 28 maja, 2024

Sposobem finansowania, który jako pierwszy przychodzi na myśl przedsiębiorcom stojącym przed wyzwaniem budowania od podstaw swojej floty samochodowej, jest zazwyczaj leasing. To znane i cenione w środowisku biznesowym rozwiązanie, z którego korzysta wiele firm. Czy obecnie jest to najlepszy, najbardziej opłacalny sposób finansowania floty firmowych pojazdów? Okazuje się, że niekoniecznie! Z biegiem lat leasing nie tylko przestał być bowiem jedynym, wartym uwagi źródłem finansowania floty, lecz także zyskał bardzo poważnego konkurenta – wynajem długoterminowy.

samochody firmowe

Leasing we współczesnych realiach. Czy nadal warto go rozważać?

Leasing to rozwiązanie znane i chętnie wybierane przez przedsiębiorców od wielu lat. To sprawdzona forma finansowana floty, która ma szansę dobrze sprawdzić się w większości przypadków. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, o czym łatwo się przekonać, zapoznając się bliżej z warunkami oraz specyfiką tej popularnej formy finansowania floty samochodowej.

Pierwszym problemem, na jaki zwraca dziś uwagę większość przedsiębiorców, jest czas trwania umowy. W przypadku leasingu wynosi on co najmniej 2 lata, lecz aby całe przedsięwzięcie było opłacalne, umowę należałoby podpisać na okres co najmniej 3-5 lat. To bardzo długo zwłaszcza dla współczesnych, szybko rozwijających się firm, których potrzeby i wymagania co do posiadanego taboru pojazdów mogą zmieniać się dynamicznie, często nawet z roku na rok.

Drugim problemem, na jaki zwracają uwagę przedsiębiorcy korzystający z leasingu, jest kwestia wykupu auta. W większości przypadków, po spłacie ostatniej raty leasingowej, firma jest bowiem zobowiązana do wykupienia użytkowanych pojazdów na własność, co nie zawsze jest potrzebne i opłacalne. Jeśli dodamy do tego negatywny wpływ leasingu na zdolność kredytową, a także ograniczenia związane z korzystaniem z samochodu, nie ma się co dziwić, dlaczego coraz więcej firm poszukuje innej, bardziej elastycznej alternatywy dla leasingu.

Prywatne auto w przedsiębiorstwie. Na jakich zasadach można z niego korzystać?

Jednym z rozwiązań, które są często wymieniane jako zamiennik leasingu, jest prywatny samochód. Okazuje się bowiem, że przedsiębiorca może z powodzeniem korzystać z prywatnego pojazdu należącego do siebie lub użyczonego mu do celów gospodarczych przez inną osobę. Wystarczy podpisać tzw. umowę użyczenia, aby korzystać z pojazdu spoza majątku firmy.

Rozwiązanie to zyskało na znaczeniu po 2019 r. To wtedy w życie weszły nowe przepisy, które zdjęły z barków przedsiębiorców m. in. obowiązek prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu prywatnego rozliczanego w ramach działalności gospodarczej.

Samochody firmowe

Warto jednak mieć świadomość, że korzystając z tego udogodnienia, nie ma możliwości rozliczenia wszystkich wydatków związanych z eksploatacją samochodu w firmie – do kosztów uzyskania przychodu można je bowiem zaliczyć w wysokości 20% + nierozliczony VAT. Firmy, które chciałyby natomiast korzystać z pełnego rozliczenia kosztów, są nadal zobowiązane do prowadzenia kilometrówki, a oprócz tego, także złożenia w US deklaracji VAT-26 oraz korzystania z samochodu wyłącznie w celach firmowych.

Wynajem długoterminowy. Rozwiązanie przyszłości?

Od kilku lat najpoważniejszym konkurentem leasingu jest wynajem długoterminowy. To nowoczesna forma finansowania floty samochodowej, stworzona specjalne z myślą o potrzebach klientów biznesowych. Wynajem długoterminowy pozwala na stworzenie firmowej floty samochodowej w oparciu o pojazdy wynajęte z wypożyczalni.

Samochody można wypożyczyć już na okres 12 miesięcy i w czasie trwania umowy korzystać z nich, jak ze swojej własności. Po wygaśnięciu zobowiązania, pojazdy wracają do wypożyczalni, a firma może wynająć na ich miejsce kolejne samochody, dopasowane do swoich aktualnych potrzeb. Za korzystanie z samochodów w abonamencie płaci się miesięczną ratę. Jest ona ustalana przy podpisywaniu umowy i niezmienna przez cały okres jej trwania.

Co najważniejsze, abonament może być jedynym, znaczącym wydatkiem związanym z utrzymaniem samochodu! Jak to możliwe? Otóż, miesięczny czynsz, oprócz samej opłaty za korzystanie z wynajętego pojazdu uwzględnia także szereg innych wydatków. Są to koszty, które w przypadku leasingu i każdej innej firmy finansowania floty obciążają przedsiębiorstwo. W wynajmie długoterminowym opłaca je natomiast wypożyczalnia. Zaliczają się do nich m. in. ubezpieczenie, przeglądy techniczne, naprawy, assistance, wymiana opon, a także profesjonalna opieka nad pojazdami, czyli zarządzanie flotą samochodową.

Partner artykułu: 

Łatwe Auto

Sprawdź, czego dowiesz się z artykułu

starusersclockmagnifiercrossmenuarrow-right-circletext-align-justify